Cukrzyca zaliczana jest do jednych z najpopularniejszych i najbardziej dokuczliwych chorób cywilizacyjnych. Przyczyn zaburzeń pracy trzustki i skoków glukozy we krwi należy dopatrywać się w szybkim, stresującym i niezdrowym trybie życia.
Choć dietetycy i lekarze informują nas o tym, jak ważne jest regularne spożywanie posiłków, niewielu z nas może pozwolić sobie na ten luksus. Żyjąc w pośpiechu, z ogromem obowiązków i przeróżnych spraw na głowie często zdarza się, że zwyczajnie zapominamy o tym, aby zjeść wartościowy posiłek. Bardzo częstym zjawiskiem, zwłaszcza wśród młodych osób, jest sięganie po słodycze, które mają zastąpić posiłek i dodać energii na najbliższe kilka godzin. Niestety niewiele osób zdaje sobie sprawę z daleko idących konsekwencji takiego postępowania.
Jakie są przyczyny podwyższonego cukru?
Bardzo wielu ludzi na świecie, zwłaszcza w krajach wysoko rozwiniętych, cierpi na zaburzenia przetwarzania glukozy. Bardzo często nie jesteśmy nawet tego świadomi, a już zupełną mniejszość stanowią osoby, które zastanawiają się, jakie są przyczyny podwyższonego cukru.
Przyczyn takiego stanu należy dopatrywać się przede wszystkim w nieodpowiednim i nieregularnym spożywaniu posiłków. Bardzo często zdarza się, że zjedzenie posiłku o wyznaczonej porze nie jest możliwe, przez co staramy się zastąpić je wysokokalorycznymi przekąskami, które dodają nam energii na kilka godzin.
Niewiele osób ma świadomość tego, że po zużyciu nadwyżki cukru dochodzi do jego gwałtownego spadku i pewnego rodzaju kryzysu, który objawia się nadmierną sennością, brakiem koncentracji i ogólnym zmęczeniem. Taki stan może dla zaawansowanych cukrzyków stanowić ogromne zagrożenie dla ich zdrowia i życia.
Oznaki podwyższonego cukru
Choć trudno to sobie wyobrazić, osoba, u której doszło do gwałtownego skoku poziomu glukozy we krwi, może sprawiać wrażenie pijanej. Warto być uważnym i nie lekceważyć osoby, która nagle zaczęła mówić niewyraźnie i bez składu. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości możemy wprost zapytać taką osobę, czy przyczyną jej zachowania jest nadmierne spożycie alkoholu, czy też cierpi na cukrzycę. W ten sposób możemy uratować komuś życie.
Bardzo charakterystyczną cechą wahań glukozy we krwi są naprzemienne pobudzenia, po których następuje nagły spadek sił i koncentracji. Przyczyny podwyższonego cukru należy dopatrywać się w braku odpowiednio zbilansowanej diety. Brak wartościowego posiłku lub zastąpienie go słodką przekąską skutkować będzie nagłym, lecz krótkotrwałym skokiem energetycznym, po którym stopniowo narastać będą znużenie, brak koncentracji i senność.