Depilacja laserowa należy do najpopularniejszych zabiegów kosmetycznych. Wiele pacjentek gabinetów i salonów urody interesuje się taką usługą, dlatego warto odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania.
Jak wygląda depilacja laserowa?
Z pewnością depilacja laserowa znacznie różni się od tradycyjnych metod stosowanych w domu. Zabieg nie jest inwazyjny, ale może wykonać go jedynie wykwalifikowana osoba. Specjalista posługuje się urządzeniem, które nie wyrywa włosków, ale emituje wiązki laserowe. Światło to wnika w skórę w określonym miejscu (np. pod pachami, na nogach, plecach) i doprowadza do zniszczenia cebulek. Wskutek tego ciało staje się gładkie, a rezultat utrzymuje się przez bardzo długi czas. Aby efekt był lepszy, a skóra całkowicie pozbawiona owłosienia, warto wykonać kilka sesji zabiegu. Depilacja laserowa wymaga też pewnego przygotowania. Dotyczy ono m.in. rezygnacji kilka tygodni wcześniej z opalania, odstawienia niektórych leków, środków i ziół oraz zaprzestania samodzielnej depilacji maszynką czy woskiem. Wszystkie wytyczne powinien podać specjalista przeprowadzający zabieg.
Kto może korzystać z depilacji laserowej?
Depilacja laserowa to zabieg skierowany do osób, które chcą na dłużej pozbyć się owłosienia ciała i nie mają ochoty na codzienne używanie maszynki lub depilatora. Usługa skierowana jest zwłaszcza do tych pacjentów, u których zwykłe, domowe sposoby depilacji prowadzą do wrastania włosków, pojawiania się podrażnień, wyprysków i stanów zapalnych. Z zabiegu chętnie korzystają zarówno kobiet i mężczyźni, których owłosienie jest na tyle silne, że trudno pozbyć się go tradycyjnymi metodami.
Czy istnieją przeciwwskazania do zabiegu?
Wiele osób pyta, czy każdy może skorzystać z depilacji laserowej. Zabieg nie jest jednak skierowany do wszystkich. Przeciwwskazania obejmują przede wszystkim osoby z opaloną skórą, infekcjami wirusowymi, chorobami nowotworowymi i przyjmującymi niektóre rodzaje antybiotyków i środków antydepresyjnych. Depilacja laserowa nie jest też wykonywana u pacjentek w ciąży. Ponadto zabieg może nie okazać się skuteczny u osób z bardzo jasnym, rudym lub siwym odcieniem owłosienia.
Czy depilacja laserowa boli?
Jedno z ważniejszych pytań dotyczy kwestii komfortu w czasie zabiegu. Depilacja laserowa nie jest szczególnie bolesna, choć wiele zależy tu od wrażliwości pacjentki. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na odczuwanie i poziom dyskomfortu może być gęstość włosów i intensywność ich odcienia. Większość klientek gabinetów kosmetycznych twierdzi, że depilacja laserowa nie boli, a jedynie wywołuje delikatne szczypanie, jak podczas usuwania włosów depilatorem lub pęsetą.